V říjnovém Kamelotu o premiéře i hororovém příběhu s názvem konsolidační balíček

01.10.2023

Vážení čtenáři,
v září nás neopustilo slunečné počasí a uvidíme, zda se v říjnu dočkáme podzimních teplot. Kladenští žáci a studenti mají první školní měsíc za sebou a za námi je i největší kulturní událost roku, Dny města Kladna. Musím přiznat, že i pro mě bylo velkým překvapením, jak rychle se kapacita patnácti tisíc platících návštěvníků naplnila. Děkuji všem za moc hezké ohlasy, které mi od vás přicházely. Kladno je největším městem Středočeského kraje a myslím si, že Kladeňáci si takové oslavy zaslouží!

Další velkou událostí je zahájení 109. sezony Městského divadla Kladno, které 14. října uvede premiéru představení Nedotknutelní. Název asi pro mnoho z vás rezonuje se stejnojmenným francouzským filmem, který se stal jedním z nejúspěšnějších evropských kinematografických počinů. Černá komedie o zprvu nesourodém přátelství je příběhem o lidskosti a vůli žít, i když nám někdy osud rád hází klacky pod nohy. Kromě toho, že představení opravdu stojí za návštěvu, více prozrazovat nebudu a těším se, až se v divadle potkáme.

Co se týká života v našem městě, první důležitou zprávou je, že se posouvá výstavba kruhového objezdu v ulici Železničářů. Investor projektu modernizace železniční trati narazil na špatně zakreslené inženýrské sítě a ihned nás informoval o změnách oproti původnímu harmonogramu prací. Nyní to vypadá, že se objezd bude realizovat na jaře příštího roku. Uzavírka ulice Wolkerova zůstává termínově stejná. Přejezd směrem na Kožovku bude od poloviny října do poloviny listopadu zcela neprůjezdný pro automobilovou dopravu. Práce na kruhovém objezdu ve Velké Dobré naopak již začaly a nejvíce to pociťujeme v ranních a odpoledních dopravních špičkách, kdy je vjezd do města obtížnější.

Do konce roku na Kladně nebudeme začínat žádné větší investice, které by více omezovaly dopravu. Počasí nám ale stále přeje, a proto se zaměříme na menší rekonstrukce komunikací. Už teď připravujeme i nové závlahové systémy. Letošní rok nám ukázal, o jak velké tropy se letní měsíce dokáží postarat a například zeleň na náměstí Jana Masaryka a v Zahradě Kladenského zámku potřebuje při takto vysokých teplotách větší pozornost. Když už jsem zmínil zámeckou zahradu, chtěl bych poděkovat za vaši přízeň při pořádání veškerých koncertů. Účastnili jste se v tak hojném počtu, že mnoho z nich bylo zcela vyprodaných. Snažili jsme se alespoň částečně navyšovat kapacity díky možnosti míst na stání, ale i tak jsme několikrát naplnili zahradu takzvaně až po okraj. S programem na příští rok vás samozřejmě opět budeme průběžně seznamovat.

Hororový příběh s názvem konsolidační balíček

Dovolím si na chvíli odbočit na téma, které není sice jen "kladenské", ale život v našem městě dokáže opravdu silně a negativně ovlivnit. Již několikrát jsem zmiňoval hororový příběh s názvem konsolidační balíček ze slepené dílny všeumělů naší vlády. Upřímně žasnu nad tím, že se něco takového může vůbec dít. Jestliže projde konsolidační balíček tak, jak je navržený, tak to není pro stát žádná finanční záchrana, jen pohroma. Deficit se nezmění, Česká republika nebude mít lepší rating v žádných hodnoceních, akorát se dostane do šílených problémů. Konkrétně pro Kladno to znamená, když využiji našich rychlých výpočtů, ztrátu přibližně 250 milionů korun z rozpočtu. Upozorňuji, že nikdo s námi žádné kroky nekomunikoval. A nejsme sami.
Jako primátor Statutárního města Kladna jsem se proto připojil k otevřené výzvě cílené vrchním zástupcům naší republiky. Výzva souvisí s návrhy, které mají být schváleny v rámci konsolidačního balíčku a které by likvidačním způsobem zasáhly do rozpočtů měst a obcí. Podepsalo ji dvacet představitelů jednotlivých statutárních měst včetně 8 zástupců krajských měst, konkrétně se mimo Kladna jedná o města Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Karlovy Vary, Karviná, Liberec, Most, Olomouc, Opava, Pardubice, Plzeň, Prostějov, Přerov, Teplice, Třinec, Ústí nad Labem a Zlín. Plné znění naleznete například na webových stránkách města. Byť se k výzvě připojily tři čtvrtiny českých primátorů, tak je ticho po pěšině, a to nejen od adresátů výzvy, ale až na výjimky a některá regionální periodika i ze stran médií.

Mluvím o tom, protože vysoký rozpočet znamená pohodovější život pro obyvatele obce. Dobře víte, že jsme se naopak snažili všem Kladeňákům ulehčit složité období s příchodem energetické krize například odpuštěním doplatku za komunální odpad. Mrzí mě, že i když jsme uvažovali o nastavení výše poplatku na příští rok tak, aby byl přívětivější, budeme se muset vrátit k reálným cenám. Nic jiného nám evidentně nezbude. Nechceme omezovat či zdražovat služby, které vám poskytujeme, ale stát se neúnavně stará o to, že to bude těžší než v minulých letech. Jediné pozitivum, které v této situaci vnímám, je naše nynější kladenská koalice. Moji náměstci a městští radní vnímají a nahlíží na tyto problémy stejně. Alespoň, že ve vedení města jsou lidé, kteří neztratili zdravý rozum...
Věřte mi, že v pozici primátora toho mám za sebou opravdu hodně. Přesto jsem obdobnou situaci nikdy nezažil. Bez jakékoliv konzultace nám tu zavírají pobočky České pošty, městu berou peníze z rozpočtového určení daní i z hazardu, uměle nám tu vyvolávají problémy, které se řeší nesmyslným referendem a vše se dává k soudu, když se zjistí, že většinu Kladeňáků zcela logicky tyto uměle vytvořené problémy nezajímají. Senátorka za Kladensko všude píše, jak Kladnu chce brát peníze a přerozdělovat je do jiných obcí, jako by pracovití obyvatelé našeho města nebyli nic jiného než dojné krávy pro zvrhlé představy některých rádoby politiků, kteří ani neví, jak funguje municipalita. Bojujeme se Středočeským krajem, protože zcela nezákonně požaduje, abychom za něj platili zajištění hromadné dopravy mimo hranice města. A do toho všeho ti samí politici z těch samých politických stran (Piráti a STAN) navrhují, abychom dělali společné smíšené toalety na školách. Zde rovnou upozorním, že to se nikdy nestane a na tento úchylný nápad nepřistoupíme.

Až budu psát příští měsíc do dalšího vydání Kamelotu, bude nám znám výsledek jednání o konsolidačním balíčku v poslanecké sněmovně. Nic si od toho už neslibuji, ale jedná se o rozhodnutí, které se promítne do našeho života ve městě, a proto se tímto tématem budu zabývat i nadále.
Mezi služby, které chceme i nadále na vysoké úrovni poskytovat všem Kladeňákům jsou i sdílená elektrokola Nextbike, která se nám, a tedy především vám, osvědčila. I když jsou tu podzimní měsíce, počet výpůjček je opravdu vysoký a mám radost, že je využíváte. Nadále chceme rozvíjet síť okolních míst, do kterých bude možné s elektrokolem zajet a byť si podrobnější informace nechám pro sebe, dokud nebudou podepsané smlouvy, tak alespoň prozradím, že k naší službě sdílených kol se chtějí vedle Velkého Přítočna přidat i další obce.

Znáte mě a víte, že také musím zmínit začátek ještě jedné sezony, jmenovitě té hokejové. Zatím jsem vnitřně zklamaný z výkonu, který áčko na samém začátku ročníku podává. Byť na úrovni republiky podporujeme tento sport nejvíce, vůbec to tak nevypadá. Cíl vyhnout se baráži vnímám jako cíl nízký a neadekvátní podmínkám, které jsme pro Rytíře zajistili. Vždy budu mít k hokeji blízko a doufám, že se brzy vynoříme ze sestupových vod. Neméně velkou radost bych měl, kdyby hokejoví junioři postoupili do nejvyšší soutěže, naši fotbalisté do třetí ligy a volejbalisté atakovali první příčky extraligy.

Na závěr potěším ty z vás, kteří se mě ptají, kdo zahájí letošní Kladenské Vánoce. Celý program si samozřejmě ještě nechám chvíli pro sebe, ale v kostele Nanebevzetí Panny Marie přivítá na Kladně adventní čas Štefan Margita. A co jsme si připravili jako celý program na Slavnostní rozsvícení Pohádkového vánočního stromu splněných přání? O tom zase až příště…
Přeji všem čtenářům hezký podzim,

Mgr. Milan Volf,
předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - říjen 2023.