V prosincovém Kamelotu o Vánocích, sportu i parkování

01.12.2023

Vážení čtenáři, 
máme za sebou rozsvícení Pohádkového stromu splněných přání a s ním se rozzářilo i celé město. Věřím, že se nám podařilo navodit opravdovou adventní atmosféru a náladu. Předvánoční čas je bezpochyby pro mnoho z nás hektický, musíme se obrnit pevnými nervy při nakupování vánočních dárků a většinou sami sebe ujistíme, jak nic nestíháme. Pak si ale zpětně uvědomíme, že se jedná o jeden z nejhezčích měsíců v roce, a to nejen pro děti. Vánoce mají prostě své unikátní kouzlo. Světelnou výzdobou Kladenské Vánoce teprve začaly. Na náměstí Starosty Pavla jsme pro vás připravili na každý pátek až neděli bohatý kulturní program a doufám, že navštívíte i adventní trhy s pohádkovou Zahradou Kladenského zámku. Celý harmonogram i s datem konání Novoročního ohňostroje samozřejmě najdete na webových stránkách města, sociálních sítích a v tomto vydání Kamelotu.

Jestliže jste si na slavnostním rozsvícení vzali obálku ze stromu, znovu prosím, opravdu dárky doručte a doručte je včas. Vše organizujeme tak, aby děti z dětských domovů našly dárky pod stromečkem na Štědrý den. Snažíme se, aby vše mělo to správné kouzlo a dárky byly dětmi vnímány, že jsou skutečně od Ježíška. Zároveň děkuji všem, kteří jsou aktivní součástí této krásné tradice. 
V případě, že stále přemýšlíte nad hezkým vánočním dárkem, dovolím si nabídnout ke zvážení vstupenky do našeho skvělého divadla. Sám za sebe doporučuji představení Blbec k večeři, kde hlavní roli ztvárnil Lukáš Pečenka a je fenomenální. Určitě se vám bude líbit i černá komedie Nedotknutelní a sám se těším i na premiéru představení Přelet nad kukaččím hnízdem. Příběh, který celosvětově proslavil český režisér a scénárista Miloš Forman, můžete poprvé zhlédnout 9. prosince. 

Pokud jste spíše příznivci sportu, pravděpodobně si návštěvy zimního stadionu neužíváte tak, jak byste si přáli. Výsledky ledního hokeje bohužel nejsou uspokojující, ale chuť si můžete spravit při volejbalových utkáních. Kladenský volejbalový A-tým se zabydlel na první příčce extraligy, což je opravdu skvělý výkon. Celou dobu čekám na pozitivní zprávu i od naší hokejové mládeže, jejíž stav jsem dříve označil za dezolátní. Myslel jsem si, že volím tvrdá slova, ale vystihují nynější situaci. Máme před sebou práci na delší dobu, přesto je naprostou nutností, aby junioři postoupili do extraligy a všechna mládežnická družstva hrála nejvyšší soutěže. Bez kvalitních a pevných základů budou i nadále fanoušci zklamaně odcházet ze zimáku domů. 

Když se vrátíme k běžnému chodu města, chtěl bych zareagovat na veškeré dotazy, které dostávám ohledně parkování. Hypermarkety si instalují závory a přestávají vpouštět řidiče na svá parkoviště bez časového omezení. Když už nám ale píšete ohledně přeplněných kapacit, musíte se na problematiku dívat ze dvou rovin. I když chceme, aby pro vás bydlení na Kladně bylo komfortní, nelze každému, kdo si pořídí auto, zařídit i vlastní parkovací stání. V určitých lokalitách, především na sídlištích, bychom museli začít zabetonovávat a ničit zeleň. Druhou rovinou je skutečnost, že i přesto hledáme cesty, jak všem co nejvíce ulehčit především ve večerních hodinách návrat domů a byť lidsky rozumím, že po celém dni byste nejraději zaparkovali co nejblíže ke vchodovým dveřím, tak to nelze pro všechny Kladeňáky zařídit. 
Koncem listopadu byla dokončena komplexní analýza parkování pro Kročehlavy, Sítnou, Centrum a Rozdělov, kterou jsme zahájili v dubnu letošního roku. Její součástí je souhrnný sběr dat, záznam počtu zaparkovaných vozidel, letecké snímkování, data z městského kamerového systému či statistiky o přestupcích souvisejících s parkováním. Podle obdržených informací po novém roce zjistíme, jaké možnosti v dalším rozšiřování parkovacích kapacit máme a ukáže i případnou potřebu úprav placených zón či úprav pravidel pro udělení rezidenčních oprávnění. Jsme také domluveni se zástupci hypermarketu Kaufland o přenechání části jeho pozemku, který bude možné využít jako parkoviště. Jedná se o téma, které řešíme a řešit i nadále budeme. 

K této problematice se váže i jev, který často všichni s notnou dávkou nelibosti vídáme. Řidiče, kteří jsou bezohlední a na parkovištích oddělených jasně zřetelnou čárou stojí schválně přes dvě parkovací místa, začneme nejdříve upozorňovat a poté pokutovat. Nevidím jediný důvod k tomu, aby nebyli ohleduplní a brali ostatním řidičům místa. Zaznamenali jsme i velký problém při výjezdu z Plzeňské ulice do ulice Železničářů. V ranních hodinách je zde značný dopravní ruch, především okolo sportovního gymnázia. Někteří řidiči přesto nechávají auta zaparkovaná takovým způsobem, že zasahují do křižovatky, do které následně není vidět. Provoz se zde stává nebezpečným a to v místě, kde se vyskytují děti, nemůžeme tolerovat. Upozorňuji předem, že od nového roku budeme obdobné nápady řešit odtahy. 
Odbočím od městských komunikací a dovolím si připomenout platnost obecně závazné vyhlášky, kterou se reguluje používání zábavní pyrotechniky a lampionů štěstí. Blíží se bujaré oslavy příchodu nového roku a připomínám všem čtenářům, že používání pyrotechniky je na území Statutárního města Kladna povoleno na silvestrovské oslavy od 31. prosince 16.00 do 1. ledna 02.00 hodin. Důvodem je především ohleduplnost vůči zvířatům, ale i vůči občanům zejména seniorského věku. Žádám proto o její dodržování. 

Začátkem příštího roku bych chtěl mimo jiné oficiálně poděkovat výjimečnému hokejistovi Tomáši Plekancovi, který bohužel letos v průběhu sezony musel ze zdravotních důvodů náhle odejít do „hokejového důchodu“. Pleky proslavil Kladno v zámoří i na mezinárodní scéně, má za sebou neuvěřitelnou kariéru s 1001 starty v NHL a v jejím závěru ještě velmi významně pomohl kladenským Rytířům k postupu a následně i k udržení v extralize. Navrhnu proto radě města a následně zastupitelstvu udělení čestného občanství města Kladna pro Tomáše Plekance. Myslím si, že se jedná o zcela adekvátní ocenění tohoto mimořádného sportovce. 

Nyní už vám přeji krásné, pohodové Vánoce v okruhu nejmilovanějších přátel a rodiny. Děti, ať pod stromečkem rozbalí to, co si přály a nám, o něco starším, přeji zejména dostatek klidu po celý adventní čas. Když se při psaní podívám z okna, vidím první letošní sněhovou nadílku. Je to pohled, na který jsem se těšil a našemu městu společně se světelnou výzdobou sluší.

Mgr. Milan Volf, 
předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna


Text byl otištěn v měsíčníku Kamelot  - prosinec 2023.