Milan Volf: Nejsme v situaci, že bychom netrpělivě čekali na změnu - rozhovor k aktuálnímu dění na Kladně

11.03.2019

Milan Volf, bývalý primátor a předseda Volby pro Kladno odpovídal na otázky týkající se aktuálního dění v našem městě. Vydání Našeho regionu je na tradičních distribučních místech, rozhovor si můžete přečíst i na našem webu. 

Milan Volf: Nejsme v situaci, že bychom netrpělivě čekali na změnu

Od posledních komunálních voleb uběhlo pět měsíců, které pro Kladno znamenaly razantní změnu kurzu. Vítěz voleb byl odsunut do opoziční role a nové vedení nenechává nikoho na pochybách, kdo je tady nyní pánem. Jak si zvyká na roli opozičního zastupitele a jak hodnotí změny, ke kterým přistoupila koalice v čele radnice, jsme se zeptali bývalého primátora Milana Volfa.

Jaké to je být jako vítěz voleb v opozici?

Je to hodně nestandardní. Zejména pokud sečteme výsledky stávajících koaličních partnerů, skoro nedosahují ani našeho výsledku. Už jsem v životě zažil mnoho, i řadu podrazů. Proto k této situaci přistupuji s nadhledem. Na druhou stranu je těžké dívat se na to, jak koalice ničí jednu věc za druhou, přitom jsme řadu z nich pracně budovali poslední čtyři roky. Rozhodně to ale není tak, jak to prezentují některá média, že se jedná o souboj Jiránek a Volf. Naším cílem je nyní minimalizovat počet věcí, které stávající koalice chce zničit. Schválně hovořím v množném čísle, protože je toho opravdu dost, co se mění. V podstatě se kromě menších jedná o všechny zásadní projekty, jako jsou sdílená elektrokola, rozšíření centra města díky revitalizaci stávajícího autobusového nádraží, rekonstrukce pěší zóny nebo přístup k nepřizpůsobivým a řada dalších.

Při tom, co popisujete, je zvláštní, že jste poměrně zdrženlivý na adresu aktuálního vedení města.

Zdrženlivý? Není přece možné pojímat práci pro město a v jeho vedení jako souboj mezi starým a novým vedením města, už vůbec ne mezi mnou a panem Jiránkem. Mohli bychom samozřejmě bezhlavě kritizovat a křičet. Přesně tak to dělala ODS poslední čtyři roky. Je ale podle mě lepší racionálně komentovat to, co stávající vedení města dělá, nastavovat zrcadlo často diletantským až amatérským krokům a rozhodnutím. Město přestává fungovat, je to důsledek toho, že pan Jiránek výměnou za primátorský řetěz rozdal funkce a platy.

Nikdo tak vlastně nic neřídí, každý si hraje na svém písečku, nekomunikuje s ostatními členy vedení, mnohdy se snaží schovat za rozhodování komisí a dalších orgánů, aniž by v nich ale byli odborníci na dané téma. Dobrým příkladem je městská policie. Má sice kvalitního ředitele, současně ovšem i uvolněného, tedy městem plně placeného radního, který ji má řídit politicky. Mohu pokračovat, kulturu a cestovní ruch řídí dokonce tři placení politici. Podobné je to se Sportovními areály města Kladna (SAMK). Pro Kladno zásadní společnost, přitom ji ale vede člověk, který má své podnikání, zároveň sedí na radnici, je pak logické, že na SAMKu je jen pár hodin týdně. Ještě tristnější je situace v městském podniku TEPO, který by měl řídit uvolněný radní Oldřich Černý, ovšem reálně zde prakticky vůbec není. Takto přece nelze vést ani firmu s obratem 300 milionů korun, natož třinácté největší město v republice.

 

Vnímáte primátora Jiránka jako osobního nepřítele?

Vůbec ne, je mi v podstatě naprosto lhostejný.

Jak jinak můžete vnímat člověka, který kde chodí, tam prohlašuje, jak mě chce „dostat do tepláků", a to dokonce i na takových místech, jako jsou setkání se seniory. Nebudu přehánět, pokud řeknu, že je to člověk, který povýšil ubožáctví na královskou disciplínu.

Vraťme se k fungování města. Jak hodnotíte rozhodnutí o ukončení provozu sdílených elektrokol na Kladně?

Systém sdílených kol se nám podařilo zavést v posledních dvou letech. Vůbec to nebylo jednoduché, patřili jsme mezi vůbec první města v republice. Co se týče elektrokol, byli jsme dokonce první na světě, kde začal fungovat tento typ služby. Používalo ji více než 3000 lidí, realizovali jsme bezmála 30 tisíc výpůjček. To je mnohonásobně více než v případě Rekol, která jsme testovali o rok dříve. Navíc se podařilo okolo elektrokol postavit kvalitní tým pod vedením Petra Tenkráta. Ona jeho kolegové koly doslova žili. Díky nim se podařilo zavést službu v rekordně krátkém čase. Nyní se jen dozvídám, jak všechno stálo moc peněz, aniž by se však někdo zabýval podstatou fungování sdílených kol a tím, že najednou na kolech začali jezdit nejen mladí, ale i lidé nad 50 i 60 let. To je pro mě důkaz, že jsme na Kladno přivedli správnou a kvalitní službu. V poslední době se vůbec diskuse o fungování města redukuje pouze na peníze. To je ale špatně, vždyť město poskytuje svým občanům služby. Na druhou stranu musíte umět zabezpečit fungující rozpočet. Pokud se vám toto nepodaří, musíte si vymýšlet zástupné argumenty a problémy, jak to nyní zažíváme na Kladně.

Na druhou stranu jste kritizovaný za chátrající budovu bývalého kina Oko.

Poopravím vás, jsme kritizovaní doslova za vše. Snad i za to, že napadalo pár centimetrů sněhu a byl z toho kalamitní stav (úsměv). Ale zpět k objektu Oko. Byla v něm naprosto šílená ubytovna přímo v centru města, na pěší zóně. Vznikla za primátorování pana Jiránka. Jemu a jeho kolegům asi nevadilo, že obyvatelé tohoto domu, kterých bylo několik desítek, doslova terorizovali své okolí, kriminalita byla vysoká. Nyní se někdo snaží diskutovat o ceně budovy, tu ale stanovil znalecký ústav. Navíc pokud by město budovu nekoupilo, nikdo by zde ubytovnu nezrušil. V posledních více než dvou letech jsme na základě architektonické soutěže připravili rekonstrukci pěší zóny, projekt se měl letos realizovat. Jeho součástí je i využití bývalého kina Oko pro potřeby města, pro malou divadelní scénu, neziskové organizace a další kancelářské prostory. Mohla se zde konat zastupitelstva města apod. Letos bychom proto rekonstrukci budovy Oka, která by se stala součástí celkového oživeni centra města, projektově dokončili.

V této souvislosti je aktuální otázka Merkuru.

Je to podobný příběh jako v případě objektu Oko. Pro připomenutí, v objektu Merkur se narodil Cyril Bouda, to samo je už významný fakt. I zde ale byla sociální ubytovna, její obyvatelé svírali centrum města. Nechtěli jsme zde mít nepřizpůsobivé. S majiteli budovy jsme proto jednali. V centrální části města, na hraně náměstí Svobody tak vznikl moderní bytový dům. V jeho přízemí může město zřídit důstojné a kvalitní informační centrum včetně přepážek Czech POINT, dále výstavní prostory s připomenutím dalšího významného rodáka, architekta Antonína Raymonda. Dohoda s majiteli objektu byla taková, že pro město zainvestuji přízemí budovy, a to zejména kvůli účetním a technickým důvodům. Takto majitelé vložili do prostor pro město více než 10 milionů korun, sesmluvněné nájemné na deset let je sedm milionů korun. Nevím, co je na tom pro město nevýhodné. Pokud to někdo nechápe, či spíše nechce pochopit, těžko to komentovat.

Jak vnímáte zásah do projektů revitalizace autobusového nádraží a pěší zóny?

Na to se nedá odpovědět v krátkosti. Jsou to projekty, které ovlivní podobu města na desítky let.

Jejich příprava trvala více než tři roky. Těsně před završením stavebního povolení byla podle mě zcela účelově podaná námitka, která vedla k jeho zastavení, jen pár dnů před vydáním stavebního povolení na oblast současného autobusového nádraží. Město tuto námitku „využilo" a nepožádalo o dotaci v minimální výši 100 milionů korun. Projekt kvůli tomu může ztratit řadu zásadních částí, jako jsou například podzemní garáže. Ty by, z mého pohledu nepochopitelně, mělo podle současného vedení města nahradit nové parkoviště u plánovaného nového Kauflandu vedle úřadu práce. Navíc toto rozhodnutí má zásadní vliv na ekonomiku celého projektu. Bez zajištění dostatku parkovacích míst totiž nemohou vzniknout plánované nové bytové domy s kancelářskými prostory, které by měly zásadní přínos pro městskou pokladnu. Takto zásadní rozhodnutí přitom padlo bez řádné diskuse, na základě elektronického hlasování výboru zastupitelstva složeného z politiků namísto odborníků.

Je podle vás nějaký projekt, který dokáže nové vedení města dotáhnout?

Ano. Po dvouleté přípravě jsme už loni zahájili veřejnou soutěž na nové tobogány v aquaparku. Proč by vedení města rušilo něco, čím se asi jako jediným letos bude moct pochlubit. Navíc se tato investice realizuje přes Sportovní areály města Kladna. Budova aquaparku dostane zbrusu nové atrakce, nové tobogány včetně atraktivního „propadliště", vymění se i atrakce pro menší děti.Naopak stávající tobogány nainstalují SAMK na venkovním koupališti. Tamní bazén dokonce dostane nerezovou vnitřní vanu. Jinými slovy jak aquapark, tak koupaliště budou velmi atraktivní pro všechny návštěvníky.

 

Jedna otázka závěrem. Dovedete si představit, že byste šel do koalice s někým ze stávající koalice?

Vyhráli jsme volby a měli bychom správně město vést. Této zodpovědnosti se nezříkáme. Jestliže nyní vidím průběh zastupitelstev a zejména verbální projevy a fungování rádobypolitiků spojených v seskupení Kladeňáci a dalších členů koalice, vím jistě, že některým bych okamžitě na případnou koalici řekl ne. Je nutné připomenout, že Volba pro Kladno sdružuje řadu osobností a kvalitních lidí, se kterými bychom se o tom společně radili. Jedno je jisté, rozhodně nejsme v situaci, že bychom netrpělivě čekali na to, až se situace změní. Pokud bychom měli stavět koalici, pak jedině smysluplnou a ku prospěchu města. To je za stávající situace velmi složité.