Prvních 15 hodin kladenské koalice...

24.11.2018

Akutální článek: Nová kladenská koalice udělala rychlou personální čistku. Dotýká se i Jágra

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/579347/nova-kladenska-koalice-udelala-rychlou-personalni-cistku-dotyka-se-i-jagra.html

Nové vedení Kladna mělo napilno. Radní od svého středečního zvolení stihli za půl dne obměnit celou dozorčí radu městských firem a také dva jednatele společnosti TEPO a sportovních areálů. Kladenský stadion je přitom spjatý se jménem hokejové legendy Jaromíra Jágra. Podle Ladislava Pavlíka (44), pověřeného specialisty na tiskové i administrativní agendy, ustupuje ODS hnutí SPD Tomia Okamury a rychlost obměny celého vedení ukazuje na mocenskou motivaci. Vládnoucí koalicí v Kladně nyní tvoří ODS, ANO, SPD a Kladeňáci. 

Ve středu v Kladně jednalo nově zvolené zastupitelstvo, které rozhodlo o obsazení postů radních i primátora. Další změny pak rychle následovaly, noví radní obratem přikročili k obměně dozorčích rad, ve kterých má město své zástupce. „V podstatě se sešel dav 25 lidí a došlo k okamžitým změnám,“ uvedl Pavlík, kterého tak rychlý postup zarazil.

Ve čtvrtek v devět ráno byli do svých funkcí instalováni také noví jednatelé. „Za v podstatě 15 hodin stihli něco, co se může projednávat i týdny a měsíce. Stává se, že se mění jednatelé, ale nebyl jediný rozumný důvod,“ zmínil Pavlík a dodal, „TEPO i sportovní areály neměly jediný problém. Dosavadní jednatelé je vedli řádně.“

Sportovní areály Kladna jsou v spjaté s hvězdou hokeje Jaromírem Jágrem (46), který v současnosti trénuje s hokejovým týmem a v srpnu si dokonce oblékl jejich dres a vyrazil na led. Bohužel to skončilo zraněním.

Jednatelem kvůli autu?

V čele firmy TEPO, dodávající topná zařízení v celém Kladně, stál osm let až do čtvrtečního rána právník Miroslav Vacek (ODS). Vedení města ho odvolalo a do čela firmy ustanovilo náměstka primátora Oldřicha Černého (SPD). Podle Pavlíka je to ústupek ODS vůči SPD. Černý přitom nemá s vedením firmy takové velikosti žádné zkušenosti a postrádá i vysokoškolské vzdělání, upozornil Pavlík.

Další novou tváří je i nový jednatel sportovních areálu. „Ráno přijel Marcel Kučera a novému jednateli rovnou nechal auto, ještě si z nich bral žvýkačky. S velkým tyátrem se na převzetí firmy sešlo devět lidí, včetně policisty, který mě za úkol celou věc natočit,“ popsal pro Blesk Zprávy vývoj událostí Pavlík. „Stejně tak to probíhalo u převzetí TEPA, zbytečně zaměstnali dva městské policisty. Paradoxní je, že od čtvrtečního rána se oba noví jednatelé v práci neukázali,“ dodal.

Povolební vzpoura v TOP 09

V Kladně bylo dramatické také povolební vyjednávání. Ve volbách sice zvítězila Volba pro Kladno a získala 13 mandátů z 33, teď ale sedí společně s komunisty v opozici. Jen pár hodin po volbách totiž zbylé strany podepsaly koaliční smlouvu. Spojili se tu zástupci SPD, ODS, ANO, TOP 09 a Kladeňáci. 

V problematické roli byla TOP 09. Petr Hašek, který smlouvu podepsal, zasáhl bez vědomí svých spolustraníků. Byl pak nucen odstoupit ze strany, nakonec se přidal ke Kladeňákům. Bývalý primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) se vyjádřil ke koalici tak, že jde o podraz na voličích.