Město pohřbilo revitalizaci území autobusového nádraží

25.11.2019

Rekonstrukce pěší zóny, navazujícího Poštovního náměstí a území stávajícího autobusového terminálu měla být už bezmála rok a v plném proudu. Pro město zásadní investice však zcela zapadla s nástupem nového vedení kladenské radnice. Nic na tom nezměnil fakt, že všechny části stavby byly těsně před vydáním stavebního povolení, připravené bylo i financování díky dotačnímu titulu v kombinaci s investičním úvěrovým rámcem zajišťujícím Kladnu peníze za velmi výhodných podmínek právě na obdobné projekty.

Projekt autobusového terminálu vzešel z architektonické soutěže. Neznamenal pouze úpravu stání pro autobusy a nové zázemí pro cestující, ale kompletní revitalizaci území a jeho urbanistický rozvoj. „Součástí projektu byly i nové budovy kombinující bydlení s obslužnou sférou. Samozřejmě nechybělo více než 90 parkovacích míst a nové napojení na Poštovní náměstí,“ připomněl bývalý primátor a předseda Volby pro Kladno Milan Volf. Vítězný návrh předpokládal i budoucí rozšíření centra směrem k průmyslové zóně Poldi. Město ještě na konci minulého roku zajistilo přes 130 milionů korun v rámci dotace.

Vedení města pod taktovkou D. Jiránka (ODS) a jeho statutárního náměstka T. Kutila (kladeňáci) ale minulý měsíc projekt revitalizace centra města kompletně odpískalo. Ještě na začátku roku sice opakovaně tvrdili, že na takovéto investice budou vypisovat architektonické soutěže, nic takového se ovšem nestalo. Navíc radní nechali vyjednanou dotaci propadnou a město připravili o velmi významnou částku. Aktuálně radní rozhodli, že nechají vypracovat nový projekt autobusového nádraží. Jen za jeho přípravu a zahájení procesu pro získání stavebního povolení, které město už mělo prakticky získané, zaplatí další miliony korun. Další desítky milionů město zahodilo tím, že zcela opustilo původní projekt, jehož kvalitu zaručila architektonická soutěž.

O tom, jakou kvalitu bude mít autobusové nádraží dle představ stávajícího vedení města, se můžete přesvědčit sami srovnáním vizualizací původní projektu a aktuálně zadaného řešení.

Pokud vám na obrázcích chybí například zázemí pro cestující, kvalitní napojení na Poštovní náměstí či snad nové budovy a komplexní urbanistické řešení území, nemýlíte se. I tak může vypadat rozvoj města, dokonce jeho samotného centra. Se slovy klasika a kladenských pánů radních, řešení nemusí být hezké či dokonce kvalitní, hlavně, že bude laciné.

 

Původní projekt:

 

Součásný návrh řešení: