Kladenská radnice likviduje městské divadlo

27.06.2019

Kladenská radnice zavírá městské divadlo – likvidaci zahájí odvolání stávajícího jednatele společnosti Divadla Kladno

  • Návštěvnost kladenského divadla v posledních třech letech stále stoupá
  • Počet představení je bezmála dvojnásobný za poslední tři roky
  • Herecký soubor je stabilizovaný, oceňovaný odbornou veřejností
  • Roste kmen předplatitelů a stálých návštěvníků divadla
  • Sílí tlak na změnu stálého divadla na tzv. stagionu, scénu bez plnohodnotného souboru
  • Vedení města připravilo odvolání Jana Krafky z pozice jednatele společnosti
  • Zásadní změny se dějí v utajení, bez jakékoliv diskuse
  • Odvolání jednatele má rada města učinit v pondělí 1. 7. 2019, potichu, v období začínajících prázdnin a dovolených
  • Divadlo čelí hrozbě zásadní destabilizace, rozpadu hereckého souboru a přerušení úspěšného období od znovuotevření zrekonstruované budovy divadla

Kladenské divadlo čelí hrozbě svého uzavření a kompletní likvidace. Bez jakékoliv odborné a veřejné diskuse vedení kladenské radnice připravilo první z postupných kroků - odvolání stávajícího a úspěšného jednatele městské společnosti. „Načasování není náhodné. Koalice v čele s ODS, Kladeňáky a SPD za asistence ANO 2011 má v pondělí na jednání městské rady odvolat Jana Krafku. K tomuto kroku přitom není jediný důvod, ať už umělecký nebo ekonomický,“ řekl dnes bývalý primátor a předseda nejsilnější opoziční strany Volby pro Kladno. Jeho slova potvrzují auditorské zprávy za poslední roky.

Od roku 2016, kdy činoherní soubor zahájil první plnohodnotnou sezónu po více než devítileté rekonstrukci divadelní budovy, kontinuálně stoupají návštěvnost i tržby za představení realizovaná na domácí scéně a na zájezdových představeních. V roce 2016 činohra odehrála 128 představení, o dva roky později 211, průměrná návštěvnost vzrostla ve stejném období o bezmála 5 procent. Tento fakt potvrzuje úspěšnou a funkční dramaturgii nabízející inscenace ve všech žánrech na všech třech scénách.

„Připravené rozhodnutí rady města je jednoznačný útok na samotné divadlo a jeho další fungování. Navíc je zjevné, že stávající koalice naprosto nepochopila důležitou roli stálé scény ve městě. Je to smutné po více než stoleté historie divadla na Kladně. Je to jen další důkaz toho, že zejména primátor Jiránek (ODS) a první náměstek Kutil (Kladeňáci) naprosto nechápou fungování města. Nejen pro divadelníky a příznivce kultury je to velmi špatná zpráva“ doplnil Milan Volf a vyzval obyvatele Kladna, aby se za své divadlo postavili.

Volba pro Kladno dnes slovy svého lídra potvrdila, že je připravená hájit kladenské divadlo a jeho budoucnost. O konkrétních krocích bude informovat v následující dnech.